Művészeti kirándulás a Néprajzi Múzeumban

Szerző: kezelo2 Közzétéve:

MŰVÉSZETI KIRÁNDULÁS A NÉPRAJZI MÚZEUMBAN

A Néprajzi Múzeum az egyik legrégebbi, 1872 óta működő országos múzeumunk. Gyűjteményeiben a magyar népi kultúra mellett a Föld szinte minden tájáról származó különleges tárgyak találhatóak meg. Az értékes és érdekes kiállításoknak 2022-óta egy fantasztikus, modern épület ad otthont.

A vizuális kultúra fakultációs és rajzszakkörös gimnazisták csoportjával a Nemzetközi Nőnapon, március 8-án látogattunk el Budapestre a múzeumba. A program első felében múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk részt. A MÉTA galopp című program keretében a ZOOM – Perspektívaváltás című tárlatban különleges műtárgyak segítségével különböző korokat, embereket, sorsokat ismerhettünk meg játékos formában. Később a Kerámiatér – A világ kerámiái című kiállításban ismét játékokon, feladatokon keresztül több szempontból ismerkedtünk a világ különböző pontjairól származó kerámiákkal. Ezután elbúcsúztunk a múzeumpedagógustól, s a diákok önállóan fedezhették fel az időszaki kiállításokat.

Izgalmas kaland volt a művészetek iránt érdeklődő, művészeteket művelő fiataloknak A kétely felfüggesztése című időszaki kiállítás, melyben három kortárs művész alkotásokon keresztül reagált a múzeum egy-egy régi néprajzi műtárgyára. A járható installációk, furcsa ál-műtárgyak és ál-dokumentumok, különleges képi világok elgondolkodtattak, inspiráltak bennünket.

Hasonlóképpen különleges élmény volt az Indiánok. Lelkek. Túlélők. Claudia Andujar fotókiállítása a Néprajzi Múzeumban című tárlat. A szokatlan méretű és hangulatú fotósorozatokon keresztül egy brazíliai indián törzs, a janomamik életébe, kultúrájába pillanthattuk be.

Az elfogadásra, a más etnikumban rejlő értékek megismerésére ösztönzött az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című kiállítás. Az 1950-es években gyűjtött kép- és hanganyag a magyar cigányság mindennapjaiba vezetett el bennünket.

Óriási élmény volt a fiatalok számára maga a múzeum épülete is. A fordított kapu alakú modern épület a különleges belső terekkel, a külső homlokzat a népművészeti motívumokat feldolgozó raszter mintázattal nem véletlenül nyert el több építészeti elismerést is.

Rengeteget gyalogoltunk, álldogáltunk egész nap a kiállítóterekben, de úgy tűnt, senki sem fáradt el.
Lelkesen, vidáman fedeztük fel az újabb és újabb látnivalókat. Sokat tanultunk és sok-sok új vizuális
ingerrel, ötlettel lettünk gazdagabbak. A látottak és halottak biztosan hasznosulni fognak a diákok későbbi alkotásaiban. Jó hangulatban, sok élménnyel, új ismeretekkel és benyomásokkal gazdagodva értünk haza.

Pintérné Gergics Ágnes

tanár

Kategóriák: Gimnázium