Prohászka nap a felső tagozaton

Szerző: kezelo2 Közzétéve:

Föld és Ég

(és Isten barátságkarkötője)

           „Hatással lehetnek-e az égi jelenségek a földi eseményekre? Van-e jelentése számunkra az égi jelenségeknek?” Tette fel a kérdést Dr. Horváth András fizikus, csillagász, a Széchenyi Egyetem tanára, tavaszi Prohászka napunk egyik előadásának bevezetőjében. A tudós embernek erre természetesen van egy jól megfogalmazható válasza, melyet azonban ki lehet nyitni az értelmezések tágabb horizontja felé…

            Néhány éve a természettudományos munkaközösség az októberi, Prohászka Ottokár születésnapjához kötődő Prohászka nap mellett, megrendezi a tavaszi emléknapot is. Prohászka püspököt április 1-jén, Budapesten, az Egyetemi Templom szószékén, nagyböjti lelkigyakorlatos szentbeszéde közben agyvérzés érte, majd 2-án meghalt. Iskolánk újraalapításának tanévében erről a napról már megemlékeztünk. Később elmaradt, deー más formábanー most újra él ez a hagyomány. 

Az ünnepi szentmisét idén iskolalelkészünk, Simon Dávid atya mutatta be a székesegyházban. Homíliájában a szentlecke alapján, Fülöp diakónust állította elénk, aki átadta magát a Szentléleknek, hagyta, hogy a Szentlélek irányítsa, rajta keresztül munkálkodjon. 

A szentmise után került sor az 5-6. osztályok természettudományos csapatversenyének eredményhirdetésére. Az okleveleket és a díjakat Jakab Gábor igazgatóhelyettestől vehették át az eredményes versenyzők.

Ezután következtek, a már hagyományos, de most is színvonalas előadások. Prohászka püspök a földtan és annak teológiai kapcsolatai területén, Föld és Ég című könyvében igen jelentős művet hagyott ránk, ezért külön öröm, hogy idén az egyik előadás geológiai témájú volt. Ez az előadás, a Dunántúl bazaltsapkás tanúhegyeinek  freatomagmás vulkáni működéseit mutatta be, ahol tűz és víz közös erővel olyan robbanásokat produkált, amelyek a földköpeny felső rideg anyagát is képesek voltak kirobbantani és a felszínre hozni. Előadónk, Horváth Martin, geológia és földrajz szakos hallgató, a hazai vulkánosság nagy ismerője, akinek jóvoltából kézbe is tudtuk venni ezeket a földköpenyből kirobbantott zárványokat.

 A másik előadónk, Dr. Horváth András tanár úr, már visszatérő vendége iskolánknak. Leleplező előadást tartott a tudományról, és az emberek tájékozatlanságát, szellemi tunyaságát kihasználó áltudományokról, a tudomány, az áltudományok és a hiteles keresztény tanítás vonatkozásairól. Előadásának végén figyelmeztetett, hogy nem kell meséket keresnünk, és új tanításokkal “csiklandoznunk fülünket” (vö.2Tim.4.), mert a természet maga is épp elég izgalmas és szép. Ennek illusztrálására bemutatta néhány saját készítésű meteorológiai fényképét. Megpróbálom visszaidézni a tanítást, amit a képeket csodálva hallgattunk:

”Ezek a jelenségek mind megmagyarázhatók, sőt, matematikailag kiszámíthatók. Mégis, van valami többletjelentésük. Amikor ti barátságkarkötőt ajándékoztok, pontosan tudjátok, miből, hogyan készítettétek. Mégis, ezek elsősorban a ti barátságotokról szólnak. Igenis, lehet úgy nézni ezekre a természeti jelenségekre, mint égi barátságkarkötőkre.”
Noé óta ez ismerős, mi itt a Prohászka iskolában értjük, és 30 éve hálával emlékezünk…

Makó Zsolt

biológia-földrajz-technika szakos tanár

A 2023/24-es tanév Természettudományos versenyének helyezettjei:

 1.helyezett:   Fekete Párducok 

                      Raczenböck Flóra

                      Homlok Bence

                      Szücs Lőrinc

  1. helyezett:  Ökrök

                      Makrányi Benedikt

                      Balogh Gergő

                      Horváth Bertalan

  1. helyezett: Sanrio lányok

                     Horváth Zoé Nóra

                     Völner Kamilla

                     Vajda Fanni

Kategóriák: Általános iskola